Propolis

Propolis

Propolis ako prírodný liečivý zdroj

Propolis je zmes vosku a živíc, ktoré sú zozbierané z rastlín, predovšetkým z kvetových a listových pukov. Včely ho používajú ako tmel na otvory a trhlinky, tesnia medzery v plátoch a taktiež ničia pozostatky škodcov, ktorí sa dostali do ich obydlia. Používajú ho ako stavebnú a ochrannú látku, k oprave plástov. Ochranná funkcia propolisu spočíva jednak v tom že sa vytvorí tepelne izolačná vrstva na stenách úľu ako aj v tom že teplom sa z tejto propolisovej vrstvy uvoľňujú prchavé látky ktoré v úli vytvárajú antibakteriálnu atmosféru, ktorá zabraňuje množeniu mikroorganizmov.

Propolis obsahuje asi 180 látok, predovšetkým vosky, peľ, minerálne látky, flavonoidy, éterické oleje, organické a mastné kyseliny, sekréty rastlín. Používa sa na výrobu masti a tinktúry. Obsahuje vitamíny skupiny B – vitamíny B1, B2, B3, B6, E, kyselinu listovú, minerálne látky – vápnik, železo, mangán, kremík, chróm, kobalt, zinok, nikel, stroncium
a vitamín E, vďaka ktorému je využívaný aj v kozmetickom priemysle. Silné antiseptické účinky priniesli tomuto včeliemu produktu post najprírodnejšieho antibiotika

Bojovník proti zápalom

Základnú pomoc dáva tým, že si dokáže poradiť s akýmkoľvek zápalom. Pri vonkajších poraneniach stačí postihnuté miesto potrieť. Takto si ľahko poradíte s reznými poraneniami, akýmikoľvek vyrážkami, zápalom ucha a dobrý je aj na kŕčové žily. Vnútorné použitie sa odporúča pri silných menštruačných bolestiach, hnačke či chrípke. Dávka sa vždy mení podľa závažnosti ochorenia. Ak vás bolia zuby, stačí si propolisom potrieť inkriminované miesto a o chvíľku je po probléme.
Čo sa týka ústnej dutiny, tak výborný je aj na afty. Pri prechladnutí a respiračných ťažkostiach sa odporúča kloktanie rozriedenej tinktúry a aplikovanie masti na hrudník. Výborné výsledky má aj pri zmierňovaní prejavov migrény.

Utlmuje bolesť

Keďže bolesť je zakotvená v zápalovom procese, propolisu môžeme pripísať aj anestetické účinky.
Vhodný je rovnako na klasickú, ako aj svalovú horúčku. Po obarení horúcou vodou si ihneď potrite postihnuté miesto propolisom. Rovnako postupujte aj pri nadmernom slnení a úpale. Dokáže účinne bojovať aj proti baktériám. Túto funkciu zastupuje už v úľoch, kde chráni med pred takýmito škodlivinami. Ak budete mať odreninu, stačí si ju najprv teda postriekať tinktúrou. Urýchľuje tiež ich hojenie. Nielen kvôli týmto vlastnostiam by ste mali mať vždy po ruke aspoň malú fľaštičku s produktom z propolisu.

Liečebné využitie propolisu:

– podpora imunitného systému
– pôsobí antibiotický, a to ako bakteriostaticky, tak baktericidne
– pôsobí anastetický čiže tlmí bolesť
– pôsobí imunostimulačne, povzbudzuje imunologický systém organizmu
-ruší účinky niektorých jedov a bakteriálnych toxínov (antitoxický účinok)
– pôsobí antivírovo
– zastavuje rast pliesni a ničí ich (antimikotický účinok)
– má výborné hojivé a protizápalové účinky, podporuje hojenie rán
– používa sa ako dezinfekčný prostriedok
– tlmí účinky škodlivého žiarenia na organizmus
– má antioxidačné účinky

Použitie/dávkovanie propolisovej tinktúry

Všetky zápaly, ktoré vyvolávajú horúčku – 3x denne 30 kvapiek
Ĺ˝eny v období prechodu – 1x denne 10 kvapiek
Zápal prostaty – veľmi účinný liek, 3x denne 30 kvapiek
Vysoký krvný tlak – 1x denne 30 kvapiek až do úplného vyliečenia
Zápal pečene a ľadvín – 2x denne 40 kvapiek zriediť so 100ml vody – užívať každý druhý deň až do vyliečenia
Angína, katar, zápal hrdla – 40 kvapiek zmiešame s 200ml teplej vody, pijeme a vyplachujeme niekoľkokrát denne (piť nalačno)
Pri otlakoch a odreninách – zvlhčíme vatu a prikladáme na bolestivé miesta na noc. Cez deň natierame propolisovou masťou.
Ĺ˝alúdočné a dvanástnikové vredy – nalačno pijeme 40 kvapiek zriedených v 100ml teplého mlieka
Poranenie pri holení – na 100ml teplej vody dáme 40-50 kvapiek a roztokom umývame tvár
Na vytriezvenie dáme opitému – 100ml studenej vody s 50 kvapkami tinktúry
Pleseň na nohe – natierame miesta medzi prstami
Bolesti žalúdka – 50 kvapiek zriedime so 100ml teplej vody – bolesti rýchlo ustupujú
Pri zápche – piť 2x denne nalačno 50 kvapiek zriedených v 100ml teplej vody. Je to výborný a účinný liek.
Bolesť zubov – vatu namočíme a priložíme na bolestivý zub, tiež veľmi účinný liek na hnisajúce ďasná
Popáleniny 1.stupňa – popálené miesta natierame niekoľkokrát denne, proti vzniku pľuzgierov

Propolis je silný alergén a preto ľudia, ktorí sú na neho alergický ho nemôžu používať. Alergiu môžeme zistiť jednoduchým testom. Propolisovú tinktúru si natrieme na kožu na vnútornej strane paže v ohybe lakťa, alebo na dlaňovej strane zapestia. Ak do jednej hodiny natreté miesto silne sčervená znamená to že pri používaní propolisu by sme mali byť opatrný. Ak natreté miesto do 24 hodín nesčervená ani nebadáme inú reakciu môžeme propolis používať.