Biológia včiel
Čo je gén?
Gén je dedičná vloha podmieňujúca vznik určitej vlastnosti organizmu. Predpokladá sa, že všetky vlastnosti organizmu majú svoje gény. Súbor všetkých génov sa volá genotyp. Predpoklad existencie génov sa zakladá na poznatku, že pri krížení môže určitá vlastnosť na väčší počeť generácii vymiznúť bez stopy. Pri určitej voľbe rodičovského páru sa však v ďalších generáciách v plnej miere znovu objaví.
Čo sú chromozômy?
Chromozômy sú paličkovité, zmiečkovité alebo kyjovité útvary jadra vznikajúce v bunkách pri ich konečnom delení. ich počeť je pre rozličné druhy organizmov konštantný. Sú vlastnými orgánmi dedičnosti, nositeľmi génov prenášajúcich dedičné vlastnosti. V pohlavných bunkách (vajíčko, spermatozoidy, peľ) je počeť chromozômov polovičný. Po splynutí pohlavných buniek pri oplodnení sa počeť chromozômov zdvojnásobí.
Ako dlho vydrží zmrazená sperma?
Trúdia sperma sa udržala po zmrazení na —79°C až 16 dní aktívna. Aj keď sa zmrazeným trúdím semenem doteraz nijaká matka neosemeňovala, predsa je veľmi významná už skutočnosť, že tak dlho zastala aktívna. Čas, aký spermie vydržia vo vitálnom stave, závisí od ich ošetrenia pred zmrazením.
Môžeme rozoznať vek vajíčka podľa jeho sklonu v bunke?
V staršej i novšej literatúre čítame, že položené vajíčko v bunke prvý doň stojí, na druhý deň sa nakláňa a na tretí deň leží na dne bunky. Tento názor je nesprávny. Vajíčko si zachová rovnakú polohu a uhol sklonu počas všetkých troch dní, pokiaľ je vajíčkom. Až krátko pred vyliahnutím larvičky sa vajíčko pri zvláštnych pohyboch položí na dno bunky. Nemeniteľnosť polohy vajíčka vysvetlil Örôsi v jednej zo svojich prác a jeho názor potvrdil aj Dupraw v USA a Weis v NSR.
Aký je priebeh vývoja vajíčka?
Vývoj vajíčka prebieha v ovariolách matky. Po jeho položení do bunky sa začne vo vajíčku vyvíjať zárodok, pričom dochádza k tzv. prvotnej segmentácii, pri ktorej sa vajíčko delí priečnymi ryhami na rad krúžkov ležiacich vedľa seba — tzv. segmenty. Je ich celkove 21, posledné dva v priebehu vývoja miznú. Vývoj zárodku vo vajíčku pri teplote 35°C trvá 3 dni. Na segmentoch (okrem prvého a posledného, ktoré sa nazývajú akron a telson) možno pozoroval embryonálne základy budúcich končatín.
O čom pojednáva fyziolôgia včiel?
Fyziolôgia je náuka o životných funkciách organizmov rastlín, živočíchov i človeka. Je prevažne experimentálnou vedou využívajúcou metódy fyziky a chémie. Vo fyziolôgii včiel sa študujú procesy výživy, trávenia, dýchania, celkovej premeny látok (metabolizmu), rastu, pohybov a rozmnožovania. Skúma vplyv vonkajších podmienok (teplo, svetlo, voda) na rýchlosť a kvalitu životných reakcií.
Čím sú pripevnené vajíčka na dne buniek?
Usudzuje sa, že vajíčka pri kladení matkou prichádzajú do styku s lepkavou hmotou vytváranou mohutnou jedovou žľazou, ktorá je 40 až 50 mm dlhá. Je však pravdepodobnejšie, že vajíčko navlhčuje sekréť Dufourovej žľazy, ktorým sa prilepuje na dno bunky. Táto žľaza je iba 1 mm dlhá a má tvar plochej rúročky. Nie je ale jedovou žľazou.
Čo je partenogenéza?
Partenogenéza číže samooplodnenie je jav, pri ktorom za z neoplodneneho vajíčka môže vyvíjať organizmus. U včiel sa takýmto spôsobom vyvíjajú trúdy.
Aké je vajíčko krátko pred vyliahnutím larvy?
Vajíčko pred vyliahnutím larvy je perlovosivej farby a pod jeho prehľadným povrchom sa už dajú pozorovať obrysy zárodku.
Aké parametre má vajíčko a z akých častí sa skladá?
Vajíčko je jednobunkový útvar. Meria približne 1,5 mm. Váži 0,11 až 0,15 mg. Na 1 kg by bolo potrebné asi 7,6 miliôna vajíčok, ktoré by vyprodukovalo asi 50 vitálnych matiek za jeden rok. Konce vajíčka za nazývajú pôly. Vypuklá strana vajíčka je budúcou brušnou stranou včely. Vajíčko je obalené blankou nazývanou choriôn. Blanka má na povrchu kresbu šesťbokých plošiek. Vajíčku chýba bielko. Na prednom pôle vajíčka je malý otvor — mikropyle, cez ktorý doň vnikajú spermie pri jeho oplodnení.
Ako dlho vydržia vajíčka schopné života mimo úľa?
Podľa Weissa sa nepodarilo udržať vajíčka mimo úľa dlhšie ako 3 dni. Najmenej vydržali vajíčka prechovávané v chladničke. Najmladšie vajíčka a vajíčka pred liahnutím boli na odloženie najchúľostivejšie. Podľa našich pozorovaní životnosť vajíčok je podmienená ich skladovacou teplotou.
Ako prebieha ďalší vývoj vajíčka?
Vajíčko hneď po položení začína pri potrebnej teplote dozrievať. Účelom dozrievania je vytvoriť z jednobunkového zárodku neustálym delením bunkových jadier mnohobunkový zárodok. Po 15 hodinách od prvého delenia jadra je už povrch vajíčka pokrytý jednou vrstvou buniek. Tejto forme hovoríme blastula. Po 21 hodinách sa už znateľne zvýšia bunky na vypuklej strane a vytvára sa tzv. zárodočný pás. Bunky zárodočného pása pri ďalšom narastaní nemajú dosť miesta a preto sa prevaľujú dovnútra vajíčka, čím sa po celej dĺžke zárodočného pása vytvorí znateľná priehlbinka. Voláme ju prvotná brázdička. Tá sa postupne prehlbuje a zhora sa čoraz viac uzaviera, až napokon zrastie a vytvorí mikropylámu rúrku, ktorú nazývame embryonálne črievko“. Embryonálny vývoj včely matky, robotnice i trúda prebieha za priaznivej teploty, ť.j. 3435°C, tri dni. Ak je teplota nižšia, vývoj za predlžuje.
Za aký čas od položenia vajíčok sa liahnu matky, robotnice a trúdy?
Vývin nie je u všetkých včiel rovnaký. Napríklad vývin matky trvá 16 dní, včely robotnice 21 dní a trúda 24 dni. V priebehu vývojových štádií matky, robotnice a trúda za larvy, predkukly a kukly zvliekajú spolu 6kráť.Prvé až štvrté zvliekanie nastáva v prvom až štvrtom dni larválneho štádia. Piate zvliekanie nastáva v prvom dni predkukly a posledné, šieste zvliekanie deň pred liahnutím včely.
Aký je rozdiel v kladení vajíčok medzi matkou a trúdicou?
Do buniek normálnej dĺžky robotničieho diela kladie matka vajíčka približne do stredu dna bunky. Trúdica má pomeme kratšie bruško, a preto nemôže položiť vajíčko na dno bunky, ale ho kladie na bočné steny buniek.
Kedy pridávajú včely potravu ku vajíčku?
Örösi mikroskopickým pozorovaním zistil, že včely dojčičky pridávajú k dozrievajúcemu vajíčku kŕmnu látku; pomocou tejto kŕmnej látky sa larva po vyliahnutí zbavuje obalu, ktorý by jej bez pridania kŕmnej látky zostal na hlave v podobe akejsi prilby a larva by uhynula. Larvy vyliahnuté z vajíčok, ku ktorým včely nemali prístup a nemohli im pridávať kŕmnu latku uhynuli, zatiaľ čo larvy vyliahnuté z vajíčok, ku ktorým včely mali prístup, sa vyvíjali normálne. Názor, že včely pridávajú potravu larvičke až po jej vyliahnutí z vajíčka, je teda úplne nesprávny.
Ako rýchlo rastú robotničie larvy a od čoho závisí ich váha?
Váha larvy robotnice za z pôvodných 0,11 mg po vyliahnutí zvýši do štádia, v ktorom ju prestávajú včely kŕmiť, na 150 mg, čo je 1364násobek pôvodnej váhy. Larva matky dosahuje vtedy váhu až 300 mg (2727násobek) a larva trúda 360 mg (3272násobek). Veľkosť i váha larvy závisí od výdatnosti kŕmenia plodu.
Ako sa liahne včelia larva?
Liahnutie larvičky pozorovali V USA tak, že do Petriho misiek so správnou teplotou a vlhkosťou vzduchu vložili dná buniek s vajíčkami. Tak bolo možné sledovať liahnutie cez mikroskop bez vyrušovania včelami v úplnom pokoji. Liahnutie larvy sa začína ľahkým pohybom vajíčka, na ktorom sa v blízkosti jeho stredu objaví malá kvapôčka šťavy pravdepodobne z trhlinky vajíčkového obalu. Šťava sa rozširuje po jeho povrchu. Obal vajíčka mizne pravdepodobne rozpustením šťavou. Larva sa ohne ako luk a pomaly klesá na bok ku dnu bunky a začne dýchať. Celý postup liahnutia trvá 20 až 60 minúť.Pritom v bunke ešte nie je kŕmna šťava včiel, ktorá by mohla narušoval rozpúšťanie obalu vajíčka (pozri otázku 166).
Ako vplýva na vonkajší vzhľad (exteriér) matiek prostredie v priebehu vývoja?
Ak prijaté plemenivo zo včelstva so známymi dedičnými vlastnosťami rozdelíme medzi dve rozdielne silné chovné včelstvá (jedno slabé, druhé silné), dostaneme dva druhy matiek odlišujúcich sa od seba farbou i veľkosťou. Matky vychované v chovnom včelstvo plnom životného elánu sú bledé a väčšie. Matky vychované v slabom včelstvo sú tmavé a menšie.
Kedy sa včelia larva prvý raz vykaľuje a čo sa stane s jej výkalmi?
Po štvrtom zvliekaní pokožky sa larva v bunke vzpriamuje a hlavou smeruje k ústiu bunky. V tom čase sa jej otvára chlopňa stredného črievka a larva sa po prvý raz vykaľuje. Po vykalení sa vzpriamená larva zapriada, čim vznikne okolo nej akýsi povlak — obal a voláme ho košieľka (kokôn). Výkaly larvy zostávajú teda pod košieľkou a košieľka po vyliahnutí zostáva v bunke hygienickým opatrením, aby sa neskôr položený plod, med alebo peľ nedostali do priameho styku s výkaľmi. Exkrementy (výkaly) lariev zostanú teda navždy pod košieľkami v plástoch, pokiaľ plásty nezlikvidujeme a nezískame z nich vosk.
Aký je rozdiel medzi larvou a kuklou?
Larvy včiel sú pohyblivé, prijímajú potravu a nepodobajú sa dospelému hmyzu. Kukly sú nehybné, neprijímajú potravu a pred konečnou fázou vývoja sa už veľmi podobajú dospelému hmyzu.
Čo sa stane s larvou po vytvorení zámotku?
Po vytvorení zámotku zostane larva nehybne ležať na dne bunky, ktorú v celej dĺžke vyplňuje telom. Je to tzv. obdobie predkukly, ktoré trvá u matky jeden deň, u robotnice dva a u trúda tri dni. Tým sa začína vlastná premena v kuklu.
Prečo včelie dielo tmavne?
Bunky plástov sa zmenšuj úmeme s počtom generácii, ktoré sa v nich vyliahli. K stenám bunky okrem zámotkov prisychajú zvlečené pokožky lariev, zvyšky kŕmnej kašičky a výkaly larvy. Preto je včelie dielo čoraz tmavšie, ťažšie a menej hodnotné a musí sa obnovovať, v opačnom prípadne by nevyhnutne nastala degenerácia včiel.
Kedy včely uzavrú nad larvou bunku?
Včely nad larvou uzavrú bunku vtedy, keď dno bunky larva svojím telom už úplne vyplňuje. Bunku uzavrú priedušným dienkom z vosku obohateného o peľ. Len čo je bunka uzavretá, larva sa vzpriami. Preto včelár nikdy nemôže vidieť v otvorených bunkách za normálnych okolností larvu vo vzpriamenom štádiu, v ktorom sa zapriada. Zapriadanie matky a robotnice trvá dva a trúda tri dni.
Aký význam má tvoriaca sa nepružná pokožka larvy?
Telo larvy sa pri raste pokrýva nepružnou chitínizovanou pokožkou, ktorá tvorí jeho povrchovú ochranu v jednotlivých štádiách vývoja. Pretože táto pokožka prekáža larve v jej ďalšom raste, trhá sa a larva ju zvlieka v priebehu rastu až 4krát, predkukla raz a kukla pri konečnej premene v dospelý hmyz posledný raz (pozri tiež otázku 164).
Aký vzhľad má zámotok?
Zámotok za podobá jemnučkému závoju, ktorý je v homej časti tela striebristo lesklý a zreteľne vláknitý. V spodnej časti pri dne i po stranách je hnedastý a sklovitý.
Čím sa odlišuje zámotok matky od zámotku robotnice a trúda?
Zámotok matky za od zámotku robotnice alebo trúda odlišuje tým, že nie je homogénny. Larva matky totiž leží vo veľkej bunke a nemá preto možnosť výlučok (sekrét), z ktorého sa zámotok vytvára, rozvalcovať svojím telom vo všetkých častiach bunky. Zámotok v dolnej časti materskej bunky nestuhne, lebo je v styku so značným množstvom výdatnej potravy — materskej kašičky.
Akú výhodu majú larvy matiek pri zapriadaní oproti larvám robotníc?
Larvy robotníc sú po zaviečkovaní oveľa ľahšie ako boli pred zaviečkovaním, lebo zámotok vytvárajú na úkor energie vlastného tela; nemajú totiž už možnosť od nikial brať potravu. Larvy matiek sú po zapriadaní ťažšie, čeho dôkazom je skutočnosť, že v priebehu zapriadania berú energiu z materskej kašičky uloženej v materských bunkách, ku ktorej majú v priestranných materských bunkách volný prístup.
Ktoré látky obsahuje materská kašička a ktoré žľazy ich vylučujú?
Materská kašička obsahuje biopterín, neopterín a kyselinu pantoténovú. Tieto vzácne látky pochádzajú z mandibulámych žliaz mladých včiel.
Ktorá čiastka tela sa začína u dospievajúcej kukly sfarbovať prvá?
U kukiel za začínajú do fialova sfarbovať najprv oči, ktoré neskoršie sčemejú. Potom začínajú hnednúť nohy a súčasne sa bruško sfarbuje do siva. Keď sa otvorí viečko nad kuklou, dá za podľa stupňa sfarbenia už určiť jej vek.
Aký je rozdiel vo sfarbení kukly robotnice a matky?
Kukla robotnice je spočiatku biela, neskôr dostáva žltkastý nádych. Kukla matky je až do pigmentácie biela.
Kedy sa dokončuje chitínizácia včelieho tela?
Tvorba chitínu sa začína na povrchu tela včiel už v štádiu zakuklenia až po premenu na dospelý hmyz. Chitínizácia sa však podľa Haydaka dokončuje až na šiesty deň po vyliahnutí mladušky. Chitín je vtedy už dostatočne stvrdnutý a je to obdobie, keď za včela stáva lietavkou. Usudzujeme, že urýchlené dospievanie matky vplýva aj na dokončenie chitínizácie povrchu jej tela; po jej dokončení je už schopná párenia.
Má elektrické vyhrievanie vplyv na rozvoj včelstva?
Lukin zistil, že vyhrievaním včelstva skoro na jar matky začali intenzívnejšie klásť (v pokusnom včelstvo 1000 až 1500 vajíčok denne, kým v kontrolnom iba 150 až 350 vajíčok). Elektrickým vyhrievaním sa okrem toho zlepšuje ventilácia v úli, napomáha za odparovanie vody z prinášaného nektáru a odvod vodných pár z úľa. U nás za elektrickým vyhrievaním včelstiev zapodievali mnohí praktici bez dokázateľných úspechov. Prejavovali za veľké straty vyletujúcich včiel v čase, keď vonku bola ešte nízka teplota. Elektrické temperovanie úľov má význam až koncom marca a v apríli, aj to len natoľko, aby následkom stiahnutia za robotníc v chumáči pri poklese vonkajších teplôť nebol ohrozený perifémy plod.
Ktoré vývojové štádiá rozumieme pod pojmom plod?
Pod pojmem plod rozumieme všetky vývojové štádiá od položenia vajíčka, cez všetky larválne štádiá a štádiu kukiel až po prehrýzanie sa dospelého hmyzu — imága.
Ako dlho býva v bunkách otvorený plod?
Otvorený plod je všetok plod vrátane vajíčok nachádzajúci za na dne buniek, pokiaľ ho včely nezačínajú v bunkách viečkovať. U matky býva plod otvorený 7 až 8 dní, u robotnice 8 až 9 dní a u trúda 9 až 10 dní.
Ako kŕmia včely plod a ako zisťujú, ktorá larva je už nakŕmená?
Včely konajú podľa podmienených reflexov, ktoré za u nich vytvorili v priebehu dlhého evolučného vývoja. V žľazách mladušky pohybujúcej sa po pláste sa vytvára kŕmna šťava. U nej za vyvinul reflex, podľa ktorého má šťavu odovzdať len mladej larve v bunke. Prítomnosť mladej larvy v bunke je teda pre mladušku signálom, ktorý vyvoláva reflex odovzdávania krmiva. U larvy robotníc a trúdov býva na dne buniek iba toľko kŕmnej šťavy, ktorú skonzumujú do konca vývojového štádia stočenej larvy. Len v materskej bunke zostáva prebytok materskej kašičky. Zistilo za, že prvý deň navštívi larvu každých 10 minúť priememe 6 mladušiek a staršiu larvu až 8 mladušiek. Dojčička pridáva pri každej návšteve larvy trochu krmiva ku krmivu, ktoré bolo už predtým k larve položené. Pri tak častých návštevách mladušky zásobujú takmer rovnomeme včelie larvy na celom pláste.
Aké škodlivé vplyvy môžu pôsobiť na včelí plod počas jeho vývoja?
Na včelí plod škodlivo vplývajú ochorenia, vírusy, rickettsie, baktérie a huby. Pritom mikróby spôsobujúce ochorenia plodu nie sú prenosné na dospelé včely, a naopak, ochorenia včiel nie sú prenosné na ich plod. Výnimkou je huba Aspergillus flavus, ktorá napáda nielen plod, ale aj dospelé včely, ako aj rickettsie a mikróby vyvolávajúce septikémiu (Pseudomonas apisepticus).
Kedy zrušujú robotnice plod v bunkách?
Robotnice zničia vlastný plod, keď včelstvo trpí hladom. Býva to najmä v jamých mesiacoch, keď robotnice pre nepriaznivé počasie nemôžu lietať za pašou alebo jej vôbec nieť.Druhou príčinou býva smäd v čase uzavretia včelstiev pri ich dlhotrvajúcom prevoze na kočovné stanovište. Stratám za vyhneme, ak predtým včelstvá prikŕmime prisladenou vodou v pomere 1:3 (1 kg cukru na tri litre vody).
Ako vzniká hrbatý plod a aké bývajú jeho následky?
Ak za do robotničieho diela kladú neoplodnené vajíčka, vyvíjajú za z nich trúdy. Pre trúdy však dĺžka robotničej bunky nestačí, a preto ju včely nadstavujú. Tým vzniká hrboľaté včelie dielo a tiež „hrbatý plod“. Ak sú príčinou hrbatého plodu trúdice, treba včelstvo zrušiť, ak stará matka, treba ju vymeniť.
Aký je rozdiel medzi liahnutím matky, robotnice a trúda?
Včelyrobotnice pri liahnutí prehrýzajú zámotok a viečko uzavretej bunky v prostriedku. Matky a trúdy prehrýzajú vlečka po obvode buniek. Vlečka odpadávajú na dno úľa, odkiaľ ich včely vynášajú von. Viečko materskej bunky zostáva spravidla na jednom mieste prichytené k bunke. Po vyliahnutí matky, ktorá viečko pritom naddvihne, za ono následkom pružnosti zámotku vráti späť a bunku opäť uzavrie. Bunka potom pôsobí dojmem, že je neporušená a že sa v nej nachádza aj matka. Tento jav vedie k mýlnym názorom, že včelstvo zaviečkuje aj prázdnu materskú bunku, v ktorej ani nebolo vajíčko. Takú bunku včely nikdy nezaviečkujú.
Kde za vykaľujú mladušky, pokiaľ nie sú schopné letu?
Na základe výsledkov váženia výkalových vakov, ktoré si zachovávajú rovnakú váhu, za Mayerhoffová domnieva, že mladušky sa bežne vykaľujú v úli. Pretože sa na fóliách vložených do úľov neobjavili nijaké stopy po výkaloch, predpokladá, že výkaly pojedajú včely. Tento jej názor za však v praxi zatiaľ nepotvrdil, pretože pri prehliadkach včelstiev za dlhý rad rokov za včelách dosial nestretli s prípadom, vykaľovania sa mladušky v úlech. Pravdepodobnejší je názor, že za mladušky vykaľujú až pri prvých možnostiach výletu z úľa. Táto pravdepodobnosť vyplýva aj zo skutočnosti, že v čase pokoja zimné včely vydržia bez vykaľovania za niekoľko mesiacov.
Aké hlavné ročné obdobia možno rozoznávať u včelstiev?
Vo včelárstve rozoznávame tieto obdobia: prípravné, obdobie rozvoja, obdobie produktivity a obdobie pokoja. Prvé prípravné obdobie pripadá na august, keď matka zvyšuje kladenie vajíčok výlučne do robotničích buniek, aby zabezpečila generáciu pre jamé obdobie. V tomto jesennom prípravnom období v normálnych včelstvách spravidla už nie sú trúdy a ani nijaký trúdi plod. V druhom prípravnom období pripadajúcom na jar včelstvo silnie, plodové teleso mohutnie a matka začína klásť vajíčka aj do trúdích buniek. Obdobie rozvoja a mohutného vzrastu včelstiev za začína rozkvetom egrešov a trvá až do odkvitnutia ovocných stromov. V tom čase hynú už aj posledne staré včely, ktoré prežili zimné obdobie. Produkčné obdobie sa začína hlavnou znáškou v tretej dekáde mája a môže trvať za priaznivých okolností až do konca augusta. Závisí to od charakteru zdrojov paše miestnych lokalít, ktoré sú u nás veľmi rozdielne. Obdobie pokoja trvá od novembra až po prvý dokonalý prelet, ktorý za očakáva od druhej dekády februára, ale za veľmi nepniaznivého počasia sa môže pretiahnuť až na začiatok apríla.
Čo je tzv. sezónna premenlivosť?
Farebné žlté až žltohnedé znaky na treťom tergite hrudného krúžku robotníc sa menia podľa sezóny. Tak isto za mení aj dĺžka cuciaka, veľkosť voskového zrkadielka, rozmery tergitov a pod. Nestálosť týchto znakov nazývame súbome sozónnou variabilitou. Objavuje za najčastejšie na jar a v jeseni, keď sa včelám nedostáva dostatok určitých látok v krmivo potrebných pre náležité dofarbovanie uvedeného včelieho tergitu bruška, alebo keď včelám chýba teplo a dostatočná výživa. Včelám z nedofarbeným tergitom hovoríme, že sú ako líšky a radu ich vymieňame, často bezúčelne, lebo už včely vyliahnuté z nasledujúceho plodokruhu môžu mať všetky tergity rovnako vyfarbené.
Kedy za dostávajú včelstvá do tzv. kritického štádia?
Kritické štádium u včelstiev je obdobie, v ktorom straty lietaviek prevyšujú následkom prirodzenej smrti prírastky novo vyliahnutých mladušiek. Toto kritické obdobie za dostavuje takmer pravidelne v apríli a môže sa následkom nepriaznivej jari posunúť aj do prvej dekády mája. Pred očakávaným kritickým štádiom treba včelstvá zásobiť dostatkom bielkovinovej a glycidovej potravy, ktorú zpracujú ešte staré včely pred ich zahynutím.
Prečo lietajú včely na močovku?
Podľa údajov časopisu Revue Francaise (19551) nachádzajú včely v močovke hospodárskych zvierať okrem soli aj vitamín B2.
Ako sa orientujú včely za pochmúmeho počasia?
Včely za onientujú hlavne svetelnými lúčmi slnka. Zložené včelie oči sú však schopné vnímať aj tzv. polarizované svetlo, ktoré ľudské oko pri rozptýlenom svetle v zamračenom počasí nerozoznáva. Preto sa i za pochmúmneho počasia môžu orientoval podľa smenu svetelného zdroja.
Je trúdovina vo včelstve nevyhnutná?
Včelstvo ako biologický celok môže byť vo svojom vývoji výkonné len vtedy, ak má v priebehu rozvoja možnosť staval trúdovinu a vychovával aj trúdí plod. Úplné vylúčenie takej možnosti napr. vkladaním celých medzistenok, by malo za následok ochabnutie elánu včelstva a znížila by sa aj jeho výkonnosť. Dokázalo sa, že čím viac vosku sa získa zo stavby panenskej trúdoviny, tým väčší efekť za prejaví na kvantite získaných včelích produktov. A to je dôvod pre využívanie stavby trúdoviny na stavebnom rámiku.
Prečo severské včely vynechávajú pod viečkami medových plástov vzduchovú medzeru?
Výkyv teplôť vplýva na objem uloženého medu. Keby boli bunky celkom naplnené medom, mohli by za vplyvom náhlej zmeny teploty porušil ich vločka a začal by z nich vytekal med. Preto včely nechávajú pod viečkom vzduchovú medzeru. Takýto spôsob viečkovania je vrodenou vlastnosťou severských včiel, ktorú si udržujú aj po premiestnení do inej bioklimatickej oblasti.
Aké sú názory na prerušenie kladenia matky v hlavnej znáške?
Konžonevskij vypracoval spôsob pre zvýšenie produktívnosti včelníc obmedzením matky v kladení vajíčok v čase hlavnej znášky. Robil to výmenou matky v čase vzrastajúcej hlavnej znášky. Livencev na základe podobného pokusu dokazuje, že výmena matiek v čase hlavnej znášky negatívne vplýva na produktívnosť včelstva. Oba pokusy sú celkom rozdielne. Konženevzkij vylúčil kladenie matky na určitý čas, preto sa aj spotreba znížila a narástli zásoby. Livencev vymenil pravdepodobne iba starú matku za mladú, ktorá intenzívnejšie kládla vajíčka, čo sa muselo negatívne odraziť na zásobách. Vylúčiť kladenie matiek v našich podmienkach možno iba v prvej dekáde júla a aj to iba na 10 dní. Potom treba pridať mladú kladúcu matku.
Prečo treba medové plásty po vymetaní porosil vodou?
Zvyšky medu, ktoré zostali na plástoch po vymetaní, pohlcujú veľmi intenzívne vodu z plodiska, ak sme ich vložili hneď späť do medníka. Následkom toho sa prudko zníži vlhkosť potrebná pre vývoj plodu v plodisku a včely musia donášať vodu z prírody. Preto je účelné medové plásty po vymetaní medu pred opätovným vložením do úľa porosiť vodou.
Ako reagujú včely na výfukové plyny výbušných motorov?
Výfukové plyny z nafty nezvyčajne podráždia včely až do zúrivosti asi tak, ako keď za odoberá včelí jed. Preto pri kočovaní musíme ťažné vozidlo pred pripnutím alebo odepnutím buď úplne vypojiť z chodu, alebo, čo je istejšie, včelstvá už pred pripojením alebo nakladaním včelotesne uzavrieť a otvárať ich až po uložení na miesto po odchode motorového vozidla.
Môžu sa niektoré zakrpatené včelie orgány regenerovať?
Zakrpatene orgány včiel sa môžu regenerovať, ak to stav včelstva vyžaduje. Regeneráciu hltanových žliaz starších včiel robotníc ako aj regeneráciu voskotvomých žliaz dokázal Jordan.
Čo treba vedieť o biologicky necelistvom zmetenci?
Biologicky necelistvé zmetence vznikajú po zmetení samých mladušiek zo stavebných rámikov z okienok, kde ošetrovali trúdí plod. Takéto zmetence sa vytvárajú vtedy, keď je potrebné redukovať rojivú náladu včelstiev. Keď je totiž v úli veľa takýchto mladých včiel, vzniká nadprodukcia krmnej kašičky, čo podporuje rojovú náladu. Roj vytvorený zo samých mladušiek je biologicky necelistvý, pretože všetky včely majú rovnakú vekovú hranicu. Nie sú v ňom lietavky. Takýto zmetenec po pridaní kladúcej matky (ľahko prijme aj neoplodnenú matku) nie je potrebné väzniť, musí však mať v úli zásoby peľu a medu a treba ho napájať riedkym sirupom v pomere 1:3 (1 kg cukru a tri litre vody). Zmetenec tohto druhu má tú výhodu, že mladušky naraz dospievajú v lietavky, vedia totálne využiť znášku, ale i naraz začínajú odumierať. V tom čase za už liahnu nové mladušky a včelstvo stratu starých včiel nepociťuje.
Kedy do krajnosti využívame životnú energiu starších včiel?
Po hlavnej znáške, keď už noečakávame nijaké prínosy sladiny, čo býva v auguste, sú prebytky starých včiel vo včelstvách iba na škodu, lebo konzumujú zásoby medu. Prebytok včiel, najmä starých, môžeme využiť na zmladenie včelstva tým, že včelstvá intenzívne podnecujeme, aby matky vo zvýšenej miere kládli vajíčka. Intenzívnym prikrmovaním sa staré včely fyzicky upracujú a ako nepotrebné po splnení úľohy hynú. Ďalší humánny spôsob, akým za možno zbaviť starých včiel, je robiť z nich zmetence pre zásobné včelstvá. Zmetencom pridáme mladé kladúce matky, ktoré sa silno rozkladú a po výdatnom prikrmovaní vyprodukujú množstvo plodu, z ktorého nové generácie šťastlivo prezimujú a v nasledujúcej sezône sú z nich najproduktívnejšie včelstvá. Napokon zostáva ešte tretí drastický spôsob, akým sa možno zbavil nežiadúceho množstva starých včiel v poznáškovom období. Je to produkcia včelích žihadiel, ich odbor však vyžaduje potrebne znalosti a vhodné elektrické zariadenie.
Aký význam majú tzv. lakťové polia na predných krídlach včely?
Krídla včely sú vystužené žilkami. Ĺ˝ilky rozdeľujú krídla na políčka. Z nich tri na prednom krídle majú včelársky význam, pretože podľa ich tvaru a veľkosti sa určuje druh včiel. Tieto políčka sa nachádzajú vedľa seba v druhom rado od prednej hrany krídla. Na poslednom lakťovom poli sa zisťuje tzv. lakťový index, o to tak, že sa na najdlhšiu uhlopriečku vedenú cez toto lakťové pole spustí z priesečníka žiliek kolmica, ktorá ju delí na dve časti; pomer týchto častí udáva lomový index. Pretože lakťový index je u rôznych plemien rôzny, dá za podľa neho zistiť, ku ktorému plemenu včely patria.
Kedy za sťahuje včelstvo do chumáča?
Včelstvo za sťahuje de chumáča pri teplote nižšej ako +13°C. Ak sa však pri nižšej teplote začína chumáč uvoľňovať, svedčí to o tom, že včelstvo trpí hladom, nemá matku, potrebuje za vykaliť alebo je choré.
Ako dlho trvá jedno nakŕmenie matky?
Jedno nakŕmenie matky trvá priememe dve a pol minúty. Prestávky medzi jednotlivými kŕmeniami závisia od intenzity kladenia matiek. Po nasýtení je schopná naklásť 150 až 200 vajíčok. Sprievod mladušiek okolo matky nepodáva matke krmivo v pravidelných intervaloch, ale kŕmičky sú jej podľa potreby vždy k dispozícii.
Môžu včely prespať zimu v stmulom (skrehnutom) stave ako včely samotárky, muchy a pod.?
Včely nemôžu prespať zimu v stmulom stave, lebo nemajú v tele dostatok tukových zásob. Tukové zásoby včiel tvoria iba 12,2% váhy ich tela, zatiaľ čo u včiel samotárok tvoria od 14,3 do 27,9% váhy ich tela. Pokusy v tomto smeru sa konali na moskovskej univerzite v rokoch 1931 až 1933. Pri ochladení vzduchu na 8°C včely upadajú do stavu, v ktorom nemôžu prijímať potravu. Následkom toho sa nevytvára zásoba tukov v tukovom telese potrebných na udržanie života včiel. Ak včely neprijímajú ďalšiu potravu, po vyčerpaní tukových zásob za niekoľko dní hynú.
Prečo sú všetky včely polovičné siroty?
Trúdy po spárení s matkami zanedlho hynú. Vajíčka, ktoré začínajú matky po spárení klásť, sú teda „pohrobky“, a preto aj všetky včely z nich vyliahnuté sú polovičné siroty.
Čo je to exteriér?
Exteriér je súhm vonkajších znakov zvieratá, ktorými sa určuje jeho habitus, plemenný a úžitkový typ ako aj kondícia. Exteriérom u včelích jedincov rozumieme ich vonkajšie znaky, a to vonkajší vzhľad, zafarbenie, veľkosť krídel, počeť háčikov na zadnom krídle, farba brušných segmentov a pod.
Závisí produkčnosť včelstva od veľkosti jedincov?
Produkčnosť včelstva najviac závisí od dedičných vlôh a zdrojov paše. Veľkosť jedincov nemá nijakú úľohu. Veľký jedinec môže byť menej výkonný ako malý. Veľké včely nemusia mať dlhší cuciak ako menšie. Menšia včela môže mať aj väčší medový vačok ako pomeme väčšia včela. Preto kladieme dôraz na dedičné vlohy. Snaha vypestovať väčšie jedince na medzistienkach so zväčšenými bunkami nepriniesla predpokladané výsledky. Boli skôr nižšie ako u včiel vychovaných na normálnych medzistienkach.
Ako za mieme včelstvo môže zrazu stať bodavým?
Matky sa pána s viacerými trúdmi. Pri párení môže dôjsť aj k spáreniu matky s trúdom, ktorý má nežiadúco dedičné vlohy. Po vyčerpaní spermií kvalitných trúdov nastúpili spermie nevhodného trúda, ktorým boli vajíčka osemenené. Tým sa stalo, že robotnice, ktoré za z nich vyliahli, za stali náhle bodavými. V takomto prípade je nevyhnutná výmena matky.
Kto je nositeľom dedičných vlastností včelstva?
Nositeľom dedičných vlastností včelstva je matka a trúd. Preto pri plemennom chove musíme venovať veľkú starostlivosť výboru včelstva, z ktorého odoberáme plemenný materiál, a tiež výchove trúdov, ktoré mienime na párenie použiť. Kvalitné vlastnosti musí mať aj chovné včelstvo, pretože aj prostredie môže v priebehu chovu negatívne ovplyvniť najmä exteriér matiek. No aj pri najstarostlivejšom výbere nie je záruka, že sa matky pri volnom párení spária s vybranými trúdmi. 100percentnú istotu zaručuje iba umelé osemeňovanie matiek.